flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Інформація для ЗМІ

22 лютого 2018, 14:34

Повідомлення для представників засобів масової інформації

 Запорізький районний суд Запорізької області повідомляє, що відповідно до частини 4 статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», особи, присутні в залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, встановлених законом. Трансляція судового засідання здійснюється з дозволу суду. Якщо всі учасники справи беруть участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції, здійснюється транслювання перебігу судового засідання в мережі Інтернет в обов’язковому порядку.

Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання і здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав. Суд може визначити місце в залі судових засідань, з якого має проводитися фотозйомка, відеозапис.

 Присутність представників ЗМІ під час розгляду справи можлива без попередньої акредитації!

Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб’єктами владних повноважень. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.

Для здійснення прямої радіо- чи телетрансляції судового засідання представникам ЗМІ потрібно не менше ніж за добу звернутися до адміністрації суду (голови суду чи керівника апарату суду) з проханням надати дозвіл на встановлення спеціального обладнання у приміщенні суду.

Зазначені клопотання варто подавати заздалегідь, що дозволить створити більш зручні умови для виконання журналістами їх професійних обов’язків, зокрема, вирішити питання про слухання справи у більшому приміщенні, облаштувати місця для журналістів, операторів та фотокореспондентів, подбати про технічну допомогу представникам ЗМІ тощо.

Пам’ятайте! Офіційним записом судового засідання є лише технічний запис, здійснений судом у порядку, передбаченому процесуальним законодавством.

 

Журналісти, присутні у залі судового засідання, мають дотримуватися визначених законодавством загальних правил поведінки в залі судового засідання:

- вставати при вході до зали судового засідання суддів та при їх виході;

- заслуховувати стоячи рішення суду;

- дотримуватися тиші;

- виконувати розпорядження судді-доповідача в справі;

- додержуватися в судовому засіданні встановленого порядку;

- утримуватися від будь-яких дій, що свідчать про явну зневагу до суду або встановлених в суді правил;

 

Чого не варто робити у залі судового засідання:

- сперечатися із суддею, судовим розпорядником;

- користуватися мобільним телефоном (відключіть звук і не розмовляйте по телефону до закінчення слухання справи);

- вживати їжу або напої в залі судового засідання;

- обговорювати з колегою хід судового засідання під час судового засідання – дотримуйтеся тиші;

- ставити запитання суддям після їхньої фрази «Чи є у сторін запитання до тексту ухвали?» (це не прес-конференція, до того ж, відповідно до кодексу суддівської етики, судді не мають права коментувати судові рішення, а на ваші запитання зможуть дати відповідь сторони у справі після завершення розгляду справи);

- виходити із зали судового засідання до завершення розгляду справи або до оголошення перерви у справі.

 

Шановні представники засобів масової інформації! Пам’ятайте, що присутні у залі судового засідання журналісти не є учасниками судового процесу.

Представники ЗМІ, присутні на судовому засіданні (якщо вони не є стороною у справі) – просто спостерігачі, яким законодавством не надано можливості задавати питання суддям або сторонам у справі в ході судового засідання.

За неповагу до суду і судді винні особи притягаються до юридичної відповідальності (стаття 129 Конституції України).

Питання про притягнення особи до відповідальності за прояв неповаги до суду вирішується судом негайно після вчинення порушення, для чого у судовому засіданні із розгляду судової справи оголошується перерва (ч. 4 ст. 216 ЦПК України, ч. 4 ст. 330 КПК України, ч. 4 ст. 198 КАСУ).

 

Звертаємо увагу на особливості фотозйомки і відеозйомки у приміщенні суду, де знаходяться відвідувачі в очікуванні інших судових засідань:

Відповідно до статті 307 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя.

 

Також Запорізький районний суд Запорізької області нагадує представникам засобів масової інформації про можливість звернення до суду для отримання офіційної інформації з питань діяльності суду у межах, встановлених чинним законодавством України.